Ulevte si. To je základ. Není na světě tragičtější události než to, co hrozí přešlapujícímu kutilovi při čištění ucpaného WC.
A teď vám dám nejlepší rady jak na čištětní kanalizace, které jsem za dobu 22 let praxe posbíral.
1. Odhodlání a urputná snaha je lepší než sebevýkonnější technika, protože odhodlání má každý a je zadarmo. Použijte všechno co máte po ruce. Porvěte se s tím. Vynalézejte, vylepšujte a zkoušejte vše, co vás napadne. Kolik je kanalizací, tolik je i možností vyčištění. Impovizujte.
2. Nevzdávejte se! Odpočiňte si, když už nemůžete, Dejte si kávu, jděte si třeba zaplavat, ale poté pokračujte, dokud se to nepodaří.
3. Pracujte sami! Čím více lidí se práce ůčastní, tím více chyb a úrazů se může stát. Pouze pracujete-li sami, máte vše pod kontrolou.
A teď k věci.
Čištění odpadu zvonem
Zvonem lze vytvořit velmi silný tlakový ráz, který prorazí ucpávku i dosti vzdálenou. Musíte však dokonale zaslepit všechny vývody odpadů a potrubí zaplavit vodou. Ve všech větvích systému musí být voda, bez vzduchu. Tak, aby mezi zvonem a ucpávkou byla jen voda. Nestlačitelnost vody umožní přenášet rázy od zvonu. Potom stačí prudce pohybovat zvonem. Při práci si všimněte, že sloupec vody má určité projevy - vzdouvá se a klesá. Musíte sladit rytmus tak, abyste každým úderem zvonu zvětšily energii přenášenou vodou. Zvonem sloupec vody tlačíte a zvedáte. Tím rozpohybujete a odstraníte ucpávku.
Čištění odpadu zvonem je věcí techniky, nikoliv síly. Rytmycké, pravidelné a s citem prováděné zvonování je plnohodnotný způsob čištění odpadů. Zběsilé bušení zvonem do dřezu je směšné a zbytečné.
Instalatérské péro
Obyčejné instalatérské péro z Hornbachu stačí na vyčištění odpadů od dřezů, umyvadel, praček, van, ale při troše snahy, lze tímto miniaturním pérem pročistit i velkou kanalizaci od rodinného domu či paneláku.
Jak takovým tenkým pérem pročistit velkou kanalizaci? Musíte využít tlaku vody na ucpávku a dloubat, štouchat do ucpávky co to jde. Čím je vody nad ucpávkou více, tím více vody pomůže zvětšit malý otvor provrtaný do ucpávky. Neváhejte vodu přidávat. Tato činnost je řemeslně náročná a profesionálně se dnes neprovádí. Před dvaceti to byla taková instalatérská vyšší dívčí. Teď používáme tlakovou vodu, to už není takový kumšt, jako čištění ručním pérem.
Postup čištění pérem:
Péro zaveďte do potrubí co nejdál to půjde. Bez otáčení se snažte propíchnout ucpávku, na kterou narazíte. Jsou-li na odpadu špatně průchodná kolena, musíte pérem otáčet a zároveň ho postrkovat dopředu. Na rukavici si kápněte jar, je to vyzkoušené mazadlo.
Směr otáčení instalatérským pérem:
Péro je spirála, která se dle směru otáčení pohybuje po šroubovici dopředu či dozadu. Musí se však opřít o pevnou hranu, nebo se zavrtat do ucpávky. V tento okamžik většinou ucpávku odstraníte a je hotovo.
Houževnatá ucpávka:
Poznáte, až se dostanete na ucpávku. Péro nepůjde otáčet volně, Od tohoto okamžiku musíte začít používat sílu na otáčení spirálou. Péro musíte mít natažené, jinak se vám překroutí a můžete ho vyhodit. Toto je jediný okamžik v celém oboru čištění kanalizací, kdy potřebujete pomocníka.
Pomocník táhne péro směrem ven, a to dosti silně, zároveň otáčí pérem. Vy péro cpete, ba přímo rvete do odpadu a ještě táhnete proti pomocníkovi. Vypadá to náročně a také to náročné je. Síla jakou pomocník otáčí pérem musí být několikanásobně větší než síla potřebná k překroucení péra. Zkrátka jde o to, aby péro bylo natažené a zároveň se otáčelo. Pouze toto přetahování dvou pracovníků může zamezit překroucení péra.
Překroucené péro je vlastně zničené. Nikdy ho nesrovnáte tak, aby bylo jako nové.
Před dvaceti lety tuto techniku ručního čištění ovládalo pár instalatérů a vyčistily tím téměř všechno. Dnes neznám nikoho, kdo to dokonale umí (kromě mého tatínka, který mě to naučil).
Čištění z čistících kusů:
Při otevírání čistících kusů buďte vždy připraveni na možné vylití nechutného obsahu ven z kanalizace.
Co vylití, může to být i přímo vychrstnutí, vyvržení či vyvrhnutí neuvěřitelně odporné hmoty z temných, páchnoucích útrob kanalizace.
Nejhorší věc co se vám může stát, je otevření víka nízko položené kanalizace při ucpané hlavní stoce. Proud fekálií vás svou vydatností a mohutností může tak vyděsit, že upustíte víko čističe na zem (po několika sekundách se výraz "na zem" změní na "pod hladinou"). A to se může stát nejen nezkušeným amatérům, ale i mě. Uteču stejně rychle jako vy, či spíše uteču dříve než vy. V tom jediném se v této situaci liší profesinál od amatéra.& Poznám průšvih s předstihem. Proto víko čistícího otvoru vždy otevírejte tak, aby šlo opět zamáčknout zpátky.
Nechte jeden šroub na místě a víko jen mírně nadzdvihněte. Teče-li voda, počkejte, až přestane. Teprve potom víko zvedněte úplně.
Vaší spirálu držte stočenou tak, aby se nezašpinila na zemi, kde v tento okamžik je málokdy čisto. Za znečištěné spirály odlétává při práci sajrajt a není příjemné mít z toho na tváři makeup.
Cílem vašeho snažení je namotání toho, co blokuje odtok a vytažení ven.
Ve staré zarostlé litinové trubce bývá průchodnost sice velmi malá, ale o to lépe lze slabým pérem pročistit tak, aby voda odtékala.
Ruční čištění velkou spirálou
Nechci říkat, že jsem tuto metodu objevil, to by bylo troufalé a neskromné. Spíše jsem si všiml, že těžké péro určené pro nejnáročnější frézování je použitelné i pro ruční čištění. A nejen použitelné, ono je přímo ideální. Péro se chová úplně jinak než standartní instalaterské péro. A účinnost je samosebou výrazně vyšší.
Když potřebuji vyčistit odpad na místě, kam nelze dopravit stroj, například na střechu se žebříkem, neváhám a vyčistím odpad ručně, ale velkou spirálou.
Váha spirály pomáhá čištění. Také tuhost je tak vysoká, že péro se chová spíše jako pružná, ohebná tyč. Je to vynikající nástroj oproti klasickému instalatérskému péru. Nelze překroutit! Jako kliku na otáčení používám ráčnu, nikoliv obyčejnou kliku.
Průměr péra – 32 mm
Délka péra – 4,7 m
Výrobce – Ridgid
Péra 22 a 16 mm nemají potřebnou tuhost.
Péra 32 mm lze pomocí spojek spojovat do značných délek, ale pro ruční čištění je maximum dvě spirály tj. 9,4 m. Více spirál je již tak těžké břemeno, že i samotné přenesení pěti kusů je docela fyzicky náročné.
Hmotnost spirály je výhodou při čištění vertikální kanalizace, jde to opravdu dobře. Tedy spíše bych měl říci, že to jde dobře mně osobně. Vážím 125 kg a měřím 192 cm.
Instalatérské péro ve vrtačce
Snad u žádné jiné činnosti nehrozí tak potupný úraz, jako je namlácení od vrtačky. Instalatérské péro se vrtačkou napruží snadno a rychle. Vyklouzne-li vám vrtačka z rukou, a to se často stává, je to jako " obušku z pytle ven! Tento způsob čištění nemám rád.
Dosažitelný cíl při ručním čištění
Můžete namotat na spirálu hadr, nebo jiný předmět. Po vytažení ucpávky je poté potrubí v naprostém pořádku. Ale pozor! Staré potrubí rodinných domů lze pérem jen provrtat tam, aby voda odtekla. Úplné odstanění nánosů bez strojů je fyzicky nemožné.
Voda proteče i miniaturním otvorem proraženým pérem. Kanalizace tak může bezproblémově fungovat, musíte však po každém 1- až 10 spláchnutí kanalizaci opět pročistit.
Škoda, že ručním pérem nelze roztočit žádný pořádný nástroj jako to jde pořádnou profi-mašinou.
Vysavač na čištění ucpaného odpadu
Mocný nástroj na čištění ucpaného odpadu od dřezu, umyvadla, vany, pisoáru a pračky je vysavač.
Nepotřebujete žádný supervýkonný drahý speciál. Stačí obyčejný vysavač na vodu. Vodu z potrubí odsajete, spolu s ucpávkou. Dobré je používat odsávání společně s čištěním pérem. Ucpávku neposunujete dále do potrubí, ale dostanete jí do vysavače. To je důležité u čištění starých litinových odpadů.
Úspěch nezávisí na kvalitě nebo značce vysavače, ale na vás. Prvořadé je utěsnění všech vývodů kanalizace tak, aby se podtlak neztrácel přes sifony atd... . veškerý podtlak musí být uzavřen mezi vysavačem a ucpávkou. Zaslepení vývodů musí být pevnější než ucpávka. Jen tak lze ucpávku odsát. Tato metoda je neuvěřitelně účinná, ale laikům se tato práce většinou nepodaří, protože neutěsní dokonale ostatní vývody.
Při odsávání se odstraní ucpávka a vzniklým otvorem vysavač táhne vzduch z kanalizace. Poklesne podtlak a proud vzduchu není tak silný, aby sebral další kousky nečistot. Voda již odtéká a my máme možnost ještě průchodnost zvětšit. Musí se odsávat voda. ta totiž má schopnost pobrat více nečistot než vzduch. Vodu si pouštějte do kanalizace z jiného odpadu. Použijte horkou vodu a popřípadě i vhodnou chemii, ale pozor na zničení vysavače. Odsávejte dokud nebude voda čistá.
Musím však upozornit na skutečnost, že tato metoda je účinná jen v některých případech a je to jen jedna z možností. Nelze na odsávání spoléhat jako na hlavní nástroj pro čištění kanalizací. Tímto nástrojem vždy bylo a bude instalatérské péro.
Odsát lze i ucpávku na potrubí od WC. Výborně lze vyluxovat kanál. Ale i vodu z domovní kanalizace za účelem čištění nebo kamerové prohlídky. K této činnosti však je potřeba poněkud kvalitnější vysavač. Musí to být pořádný stroj, který vodu nejen saje, ale i čerpá z vysavače pryč. Já používám Karcher s označením NT 611 ECO KF. Je to pořádná mašina.
Používám tento vysavač i na jiné práce doma. Například na čištění komínu, na okapy, výborně lze tímto vysavačem třeba vysát vosí hnízdo. Pouze krtka se mi nepodařilo odsát. Mimochodem, krtek odolal i útoku vodou z mého tlakového stroje. Sice jsem krtkovi zničil chodbičku, ale bohužel jsem si na trávníku vytvořil obrovský kráter. Tak jsem ten boj vzdal a s krtkem žijeme vedle sebe. Krtince mi již nevadí.
Čištění kanalizace wapkou, nebo-li tlakovým čističem. Strojem do zásuvky na 220 V.
Kanalizaci můžete vyčistit i běžným tlakovým čističem na auta. Musíte si však pořídit hadici a trysku na čištění kanalizace. Čím slabší stroj máte, tím déle budete odpad čistit. Nechci tento způsob čištění snižovat, ale mám pocit, že čištění kanalizace wapkou propagují hlavně obchodní zástupci, aby prodali své drahé wapky naivním zákazníkům. To, co vyčistíte wapkou za 30 000 a hadicí za 5000 se sadou speciálních rotačních, ale neúčinných nástrojů za dalších x tisíc, to lze vyčistit stejně, né-li lépe obyčejným pérem za 200,- To vám ale obchodní zástupce na předváděčce neřekne (myslím, že kdyby vám to řekl, vyhodily by ho, nebo by ho rovnou zavřely do blázince jako idiota) Milý čtenáři, jsi-li obchodní zástupce propagující tento způsub čištení kanalizace, asi tě můj článek naštve. Vím, že mnoho tvých kamarádů prodává úspešně své zboží řadu let a jsou to mistři prodeje, Já však píšu na základě osobních zkušeností. Věřte, pokud by tento způsob byl praktický, používal bych ho.
Wapka na 220v má oproti péru jedinou výhodu, lze jí použít na preventivní čištění kanalizací s protispádem, či na udržení průtočnosti poškozené kanalizace.
Čištění vapkou s benzínovým motorem nebo na 380v.
To je jiná třída. Pokud máte takový stroj, neváhejte ho na kanalizaci použít. S takovýmto strojem lze čistit kanalizaci i profesionálně.
Chemické čištění kanalizací
Vypustěte do odpadu 50 litrů kyseliny chlorovodíkové a uvidíte nevídané, uslyšíte neslýchané. Dostanete se do novin. Nalijte tam 100 litrů a budete na titulní straně. A teď vážně. Tak, jako komín lze čistit střelným prachem, tak i kanalizaci můžete vyčistit žíravinou. To však nedoporučuji. Považuji obě zmíněné metody za hloupé a žádný důvod pro jejich použití neznám. Jsou však účinné, to jim nelze odepřít. Když se však chemické čištění vymkne z rukou, stává se žiravina v potrubí nezvladatelným živlem. Je strašlivé jen nakouknout do bytu vyplaveného směsí fekální vody s kyselinou chlorovodíkovou.
Je to tak šílené, že pokud k tomu dojde, je nutné dům evakuovat a zavolat hasiče nebo chemické vojsko. Prosím, v tomto případě nikomu mé telefonní číslo nedávejte. Děkuji.
Nechcete-li čistit kanalizaci pérem a trváte na chemickém čištění, použijte alespoň komerčně prodávané výrobky a striktně dodržujte návod.
Ale stejně, použití chemie je jako kdybyste odpadkový koš místo vynešení do popelnice zalily žíravinou. Bylo by to sice účinné, ale poněkud hloupé. Jsem však přesvědšen o výborném obchodním uspěchu prostředku na likvidaci obsahu odpadkového koše. Zatím se nic takového nevyrábí, ale pokud by se na pultech supermarketů objevila žíravinová tableta na obsah odpadkových košů a byla navíc v akci, jistě by se jí prodalo hodně. Časem by se to mohlo stát normou, jako je to s chemickými prostředky na kanalizaci.
Díra do odpadního potrubí
V osmdesátých letech se běžně navrtávaly díry do kanalizačních trubek. Dírou se potrubí snadno vyčistilo a díra se utěsnila dřevěným kolíkem.Tento postup nekritizuji, doba byla jiná a řemeslníci neměli k dispozici dnešní vybavení. Přesto i v dnešní době je nutné potrubí navrtat, vyžádá-li si to situace. Vždy je ale nutné navrtat potrubí v části, kde se snadno vymění. Nikdy nenavrtávejte patní koleno jako na fotografii. Díru udělejte v místě, kde instalatér vsadí čistící kus.
Bezpečnost
Kdo si myslí, že nejhůře se hojí kousnutí od psa a hada, ten se ještě neřízl v prostředí kanalizace. Chovejte se tak, abyste se neřízli či jinak neporanili při jakékoliv práci v kanalizačním prostředí. Obzvláště nebezpečné jsou skryté nenápadné střepy v kanálcích. Proto kanálky rukama nevybírejte, požijte kleště.
Pevné boty chrání vaše nohy před žiravinami v kanalizaci. . Abyste se vyhnuli nepříjemným kožním problémům, chovejte se vždy, jako by v kanalizaci chemie na čištění byla i když máte jistotu, že tam není. Prostě vždy mějte pevné boty. Nikdy a za žádných okolností se při práci na kanalizaci nezouvejte. A to ani v případě, když k vám domů přijedu čistit kanalizaci já a vy se jen díváte. Nechci, aby mé strojní péro někomu utrhalo prsty či maso z chodidel. Je třeba myslet na to, že vše kolem kanalizace je těžké a špinavé. Cokoliv vám na nohu spadne vás může ošklivě poranit.
Závěr
Tento návod jsem sepsal a nafotografoval pro početnou obec kutilskou. Kutilům fandím a budu rád, bude-li můj návod někomu alespoň trochu k užitku.
Doufám, že tímto návodem nepopudím své přátele – instalatéry. O žádný kšeft nepřijdou, protože pořádný kutil si poradí i bez mého skromného návodu. Kutil je , milý instalatéři, totiž spíše náš kolega než náš zákazník, tak proč mu neporadit?
Komentáře
Přidat komentář